II Otwarte Zawody Robotów Mobilnych w Gdyni
W sobotę 8 kwietnia 2017 r. dwie drużyny uczniów naszego gimnazjum startowały w II Otwartych Zawodach Robotów Mobilnych Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Gdyni. Odbywały się one w Gimnazjum nr 1 przy ul 10 Lutego. Brali w nich udział gimnazjaliści oraz uczniowie szkól ponadgimnazjalnych. Na zawody zbudowaliśmy dwa roboty z zestawów Lego Mindstorms EV3. Przygotowania odbywały się w trakcie zajęć kółka robotyki. Oprócz budowania robotów uczniowie uczyli się także ich programowania do różnych zadań. Na zawodach zdecydowaliśmy się wystartować w dwóch konkurencjach.
Skład pierwszej drużyny to: Dawid Pionk kl. 2 a, Adam Durkiewicz kl. 2 a oraz Artur Woźniak kl. 1 i. Startowali oni w konkurencji o nazwie MISJA. Polegała ona na zaprogramowaniu robota tak, aby przejechał określoną trasę wyznaczoną przez różnorodne przeszkody i zatrzymał się samoczynnie jak najbliżej linii mety. A więc najpierw w ruch poszła miara i ekierka, aby jak najdokładniej wymierzyć odległości na trasie. Następnie zawodnicy przystąpili do programowania i testowania przejazdu trasy. Mieli na to sporo czasu, ale zadanie nie było wcale takie łatwe. Jednak już w sesji próbnej osiągnęli zamierzony rezultat. Ale po rozpoczęciu przejazdów finałowych zdarzało się, że robot potrącał elementu makiety bądź przekraczał linię końcową. Taki przejazd uznawano za spalony. I napięcie wśród zawodników cały czas rosło. Dopiero ostatnia runda dała decydujący o zwycięstwie przejazd i nasi uczniowie zajęli I miejsce.
Druga drużyna składała się z trzech dziewcząt: Emilii Glazik, Wiktorii Berman oraz Natalii Durkiewicz, wszystkie z klasy 1 a. Startowały w konkurencji LINEFOLLOWER. Polegała ona na zbudowaniu robota z odpowiednim czujnikiem, a następnie jego zaprogramowaniu tak, aby przejechał samodzielnie wyznaczoną trasę. Trasa dla robota była wyznaczona na białej planszy czarną taśmą i zawierała sporo zakrętów oraz łuków. To właśnie sprawiało największą trudność i wymagało odpowiednich modyfikacji robotów oraz ich programów sterujących. Czas przejazdu był mierzony poprzez elektroniczne bramki pomiarowe. Nasza drużyna po zmianach w ustawieniu czujnika i przeprogramowaniu robota poprawiła czas przejazdu pomiędzy eliminacjami a finałem o około 20 sekund. W efekcie dało im to II miejsce w kategorii drużyn gimnazjalnych.
Na zakończenie zawodów uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, wykonane na drukarce 3D. Były również dla nich książki, sprzęt elektroniczny, słuchawki itp.
Sławomir Szymański