Podsumowanie i prezentacja projektu edukacyjnego Każdy może zostać pisarzem.Piszemy i ilustrujemy książkę dla małych dzieci.
Od października 2014r. w bibliotece szkolnej odbywał się projekt edukacyjny.W ramach projektu 18 uczniów tworzyło własną książeczkę dla małych dzieci,której publiczna prezentacja odbyła się 13 maja 2015r. Podsumowanie projektu zainteresowało zebranych uczniów z innych szkół podstawowych podczas Dni otwartych szkoły, a sami autorzy zapowiedzieli kontynuację na napisanie książek.Uczniowie wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej im. Janusza Żurawskiego w Kartuzach. Podczas tych zajęć mieli możliwość zapoznania się z księgozbiorem literatury dziecięcej i poznaniem informacji jak powstaje książka.
Brali udział w warsztatach z autorką książek dla dzieci Roksaną Jędrzejewską- Wróbel, gdzie mieli szansę zdobyć nowe doświadczenie jakim jest napisanie własnej książki. Tematem przewodnim tych spotkań było zdobycie informacji jak napisać książkę dla dzieci. Autorka zdradziła im między innymi jak od pomysłu powstaje książka, jak rozdzielić tekst, jak napisać inteligentne dialogi i jak zrobić profesjonalne ilustracje. Jak się uczniom wydawało nie jest to proces łatwy. Na początku spotkań musieli sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcą napisać książkę oraz wybrać koncepcję - coś co wyróżni ich książkę od innych. Podczas tych spotkań uczniowie pisali Moje wspomnienia z dzieciństwa. Mogły to być wymyślone, najsmutniejsze lub najweselsze wspomnienia. Na podstawie wspomnień powstawała książeczka dla dzieci. Uczniowie mieli też szansę poznania młodej autorki Joanny Dombrowskiej, która w ich wieku napisała powieść fantasy. Pisarka udzieliła im informacji jak wygląda rynek wydawniczy. Dla tak licznej grupy jest to cenna informacja, którą chcą wykorzystać w późniejszym rzemiośle pisarskim.
Joanna Giezek