10. Rocznica nadania szkole imienia
Heweliusz wczoraj i dziś - inscenizacja teatralno-muzyczna w naszym gimnazjum
Minęło 10 lat, odkąd nasza szkoła otrzymała imię słynnego astronoma XVII wieku Jana Heweliusza. Na tę uroczystość przygotowaliśmy się w sposób szczególny.
Szkoła przybrała odświętny wygląd dzięki dekoracjom i banerom związanym z historią szkoły i naszego patrona, uczniowie ubrali stroje galowe, a główne uroczystości odbyły się w hali w obecności znakomitych gości, m.in. Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, Posła Stanisława Lamczyka, władz powiatowych, gminnych i kuratoryjnych, dyrektorów szkół i wielu innych.
Zgromadzonych powitali tańcem uczniowie Ib, którzy poprzez interesującą choreografię przygotowaną przez Joannę Swendę, ukazali postać Jana Heweliusza.
Następnym punktem części oficjalnej było przedstawienie historii nadania imienia szkole, którą rozpoczął pierwszy dyrektor naszego gimnazjum Jerzy Formela, kontynuował Józef Belgrau, a zakończyła obecna dyrektor Mirosława Żołna. W tej części uroczystości zostały podsumowane konkursy o Heweliuszu i przekazane okolicznościowe pamiątki od zaproszonych gości. Nagrody dla zwycięzców konkursów ufundowało Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku - dziękujemy bardzo.
W pięknej scenografii, która została przygotowana na tę okoliczność, uroczystość miała niecodzienny charakter, który dopełniła wspaniała inscenizacja teatralno-muzyczna w wykonaniu naszych uczniów, absolwentów i zespołu tanecznego Rapsodia. Przygotowania do programu trwały przez wiele miesięcy. Scenariusz, który napisała uczennica klasy IIId Luiza Braniecka z Grażyną Czechowską, która też reżyserowała spektakl, przeszedł wiele korekt, ponieważ zamysłem jego twórczyń było interesujące ukazanie Jana Heweliusza wśród gwiazd, tym razem artystycznych. W ciągu 10 lat było ich wiele w naszej szkole. Z plejady zdolnych absolwentów wybrano: Monikę Dejk-Ćwikłę, Igę Fierkę, Hannę Urbańską i Antka Zamudio-Zeidler, którzy swoim śpiewem dopełniali aktorskie występy naszych uczniów. Zaprezentowali się w pięknych interpretacjach znanych przebojów, a na koniec wspólnie, w piosence o znamiennym tytule To były piękne dni. Był aplauz i powtórne wykonanie jej na bis!
Wspaniałe występy aktorskie pokazali: Marcin Borowicz w roli Jana Heweliusza, Luiza Braniecka jako Elżbieta-żona Heweliusza, Patrycja Fularczyk- jego córka Juliana Renata, Dominik Skiba-pomocnik astronoma, Grzegorz Malawski-narrator pisarz oraz Kornelia Lis i Patryk Kwidziński jako konferansjerzy. Ozdobą naszej sceny były kwiaciarki gdańskie: Kamila Elgert, Roksana Richert, Oliwia Rosener.
Nie mogło zabraknąć Rapsodii, która była chlubą naszego gimnazjum przez wiele lat. Zespół zaprezentował Polkę Tricz tracz w choreografii Beaty Stoppy.
Wzorowa organizacja uroczystości, jak przystało na 10. Rocznicę nadania imienia patrona szkole, zauroczyła gości i całą społeczność szkolną.
Gratulujemy wspaniałych prezentacji artystycznych wszystkim uczestnikom spektaklu.
Do zobaczenia 28 stycznia - w dniu urodzin naszego Patrona.
Za pomoc w wykonaniu scenografii serdecznie dziękujemy: Joannie Giezek, Anicie Mądrej, Joannie Swendzie, pracownikom hali oraz Panu Januszowi Piątkowskiemu za uzupełnienie scenografii meblami antycznymi. .
Autorka artykułu: Grażyna Czechowska
10. Rocznica Nadania Szkole Imienia