Przedstawienie "Dziadów"
"Dziady to nazwa uroczystości obchodzonej na pamiątkę Dziadów, czyli zmarłych przodków". Takimi słowami Kacper Klasa rozpoczął przedstawienie drugiej części dramatu Adama Mickiewicza przygotowane przez uczniów z klasy II h, które młodzież naszego gimnazjum miała okazję obejrzeć 13 listopada 2012 roku. Opiekę merytoryczną i artystyczną nad przedstawieniem sprawowała Elżbieta Stormowska, nauczyciel języka polskiego. Tajemnym obrzędom odbywającym się w ciemnościach przewodził Guślarz wywołujący duchy. W jego rolę wcieliło się kilku aktorów - Dominik Przybyła, Łukasz Pelowski, Agata Sobisz, Ada Kozyra i Krzysztof Potrykus. Jak w dramacie wieszcza kolejno pojawiły się więc dzieci Józio i Rózia (Dawid Miszk i Alicja Dejk), widmo złego pana (Sebastian Miszka), którego otaczały ptaki (Tomasz Połomowski, Karolina Wysocka i Martyna Lis) oraz pasterka Zosia (Patrycja Ropela). Każda ze zjaw przekazywała widzom prawdy moralne zapisane w romantycznym tekście. Mądrościom ludowym wtórował chór z melodyjnie brzmiącym refrenem: "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie". Nad scenograficzną i muzyczną oprawą przedstawienia czuwali wszyscy uczniowie klasy II h. W pracę zaangażowali się również rodzice, którzy aktorskie talenty swoich dzieci mogli oklaskiwać tego samego dnia.