Pokazy doświadczeń chemicznych
4 lutego 2017roku na Wydziale Chemii UG odbyły się kolejne pokazy ciekawych doświadczeń chemicznych. Tematem lutowego spotkania były ZJAWISKA SAMOREGULACJI W CHEMII i nie tylko… oraz REAKCJE OSCYLACYJNE - najniezwyklejsze procesy chemiczne. . 18 uczniów z naszego gimnazjum miało okazję obejrzeć fruwające świetliki w dużej szklanej butli, zastanowić się, w jaki sposób samoregulują się metronomy czy też obejrzeć krótki film przedstawiający japoński konkurs w maszerowaniu synchronicznym - fascynujące zjawiska(poniżej linki do filmów) Zastanawialiśmy się, jak zachowuje się tłum kibiców w różnych sytuacjach i czy jesteśmy manipulowani. Zaciekawiła nas reakcja oscylacyjna Biełousowa oraz pierścienie Lieseganga. Również fraktale -matematyczno-chemiczno-plastyczne zjawiska wzbudziły wśród oglądających podziw. Szczegóły pokazów chemicznych można obejrzeć na zdjęciach. Opiekunami uczniów były panie: A. Borowicz i J. Kozyra. Kolejne pokazy odbędą się 4 marca. ZAPRASZAMY (AB)
Zsynchronizowany spacer

Pokaz synchronizacji metronów