Doradztwo zawodowe - wizyty uczniów w zakładach pracy
Nadszedł ważny czas dla gimnazjalistów. Aktualnie muszą zdecydować o dalszym kierunku edukacji, co w perspektywie ułatwi wybór zawodu, który jak najszerzej będzie spełniał ich wymagania.
W ostatnim czasie dość znaczącą rolę w wyborze kształcenia przypisuje się doradztwu zawodowemu, dlatego w naszej szkole tego typu zajęcia odbywają się systematycznie i są zróżnicowane. Uczniowie spotykają się z przedstawicielami różnych zawodów, wizytują też zakłady pracy. Dwa miesiące temu poznali asortyment drukarsko-reklamowo-poligraficzny w firmie Polikom z Żukowa, a ostatnio zapoznali się z szeroką gamą usług m.in. ślusarskich i spawalniczych, które oferuje firma Elas-pol z Niestępowa. Firma istnieje od 25 lat, ważną jej częścią jest nowatorskie biuro projektowe, które umożliwia realizację zleceń od przemysłu, począwszy od projektu do finalizacji. Właściciel firmy - Jerzy Elas zapoznał uczniów z produkcją urządzeń dla przemysłu, które wykonywane są głównie ze stali nierdzewnej oraz precyzją gięcia blach, rur, przecinaniem różnych materiałów wodą pod wysokim ciśnieniem, wykorzystaniem nowoczesnych tokarek wraz z narzędziami skrawającymi oraz wieloma produktami typu osprzęt jachtowy, balustrady, sprzęt kuchenny.
Następnym zakładem pracy, który został zaprezentowany uczniom była Piekarnia GS w Żukowie, która podobnie jak Elas-pol przyjmuje uczniów na praktyczną naukę zawodu. Każdego roku kilku uczniów korzysta z oferty edukacyjnej, a po skończeniu szkoły zawodowej najlepsi otrzymują propozycję pracy.
Piekarnia GS w Żukowie skorzystała z pomocy finansowej programu unijnego, modernizując całe zaplecze produkcyjne wraz z budową hali produkcyjnej, wyposażonej w nowoczesne zbiorniki silosowe na mąkę z systemem automatycznej nawigacji i sterowania. Cały proces wypieku 30 gatunków pieczywa okazał się niezwykle ciekawy, tym bardziej, że pewne czynności wykonuje się ręcznie, np. wkładanie chleba do pieca przy dość wysokiej temperaturze. Należy podkreślić, że w piekarni też jest wykorzystywana technologia komputerowa, a specjalistyczne programy wskazują ilości poszczególnych składników, których używa się do zrobienia zakwasu, czyli bazy w wypieku pieczywa.
Nasi uczniowie byli niezwykle zainteresowani poznawaniem produkcji, wyposażeniem poszczególnych zakładów pracy, jak też nabywaniem cennej wiedzy praktycznej na temat różnych zawodów.
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego mamy też propozycję dla dziewcząt. W pierwszych dniach czerwca odbędzie się wizyta w salonie kosmetycznym.
Wszystkim uczniom życzymy trafnego wyboru szkoły.
Grażyna Czechowska