Doradztwo zawodowe - spotkanie z prawnikiem
Po raz kolejny - w ramach zajęć z doradztwa zawodowego - uczniowie mieli możliwość poznania zawodu, który - niezmiennie od lat - cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów decydujących się na ścieżkę edukacji prawniczej.
Według nas - osób prowadzących zajęcia z doradztwa zawodowego - już na etapie gimnazjum należy uczniom przybliżać tę tematykę poprzez spotkania z osobami wykonującymi pracę, o której marzą uczniowie. Zależy nam na tym, aby gimnazjaliści byli świadomi wyboru swojego przyszłego zawodu, a ich ścieżka edukacyjna była jak najbardziej trafna. Spotkanie z prawnikiem było ku temu okazją.
Gościliśmy w naszej szkole mecenas Annę Czechowską, która w sposób bardzo czytelny zapoznała uczniów z poszczególnymi etapami nauki i charakterem pracy prawnika. Multimedialna prezentacja, którą przygotowała pani mecenas wraz z jej przekazem słownym, dały uczniom szeroką wiedzę w tym temacie. Nasz gość radził, aby w liceum wybrać profil humanistyczny z rozszerzoną historią i wiedzą o społeczeństwie, następnie w konkursie świadectw zebrać wystarczającą liczbę punktów, by dostać się na jednolite, pięcioletnie studia prawnicze, a po nich zdać egzamin i znaleźć się na liście osób rozpoczynających aplikację prawniczą, która po trzech latach nauki kończy się egzaminem państwowym. Pani mecenas wybrała zawód radcy prawnego, dlatego o nim mówiła najwięcej. Pokazała też togę, którą prawnik zobowiązany jest do ubierania na każdą rozprawę sądową.
Uczniowie zadawali interesujące pytania, słuchali wykładu z zaangażowaniem i bez problemu potrafili odpowiedzieć na jedno z pytań - czym różnią się togi w poszczególnych zawodach prawniczych.
Wygląda to następująco.
Różne kolory żabotu i obszyć w togach sądowych wskazują na rodzaj wykonywanego zawodu prawniczego:
- kolor zielony - adwokat
- kolor czerwony - prokurator
- kolor niebieski - radca prawny
- kolor fioletowy - sędzia i ławnicy
Mimo dużej i stale powiększającej się konkurencji w tym zawodzie liczymy na to, że nasi absolwenci przejdą długi proces edukacji i znajdą swoje miejsce w zawodzie zaufania publicznego jakim jest zawód prawnika.
Grażyna Czechowska