Uczymy zapomnianej historii. Temat lekcji: 皋軟ierze Wykl璚i
M這dzie naszego gimnazjum mia豉 wyj徠kow okazj, aby pozna wycinek historii dotycz帷y dzia豉 5. Wile雟kiej Brygady Armii Krajowej na terenie Pomorza w okresie od wrze郾ia 1945 roku do listopada 1946 roku. By這 to nawi您anie do tematu wystawy jaka w powi您aniu z prelekcj, wyk豉dem, lekcjami historii zosta豉 otwarta w naszej szkole.
Temat wystawy brzmi: Nie jeste鄉y 瘸dn band. My jeste鄉y z miast i wiosek polskich. 5. Wile雟ka Brygada Armii Krajowej na Pomorzui nawi您uje do tre軼i ulotki napisanej przez dow鏚c 5. Brygady Wile雟kiej AK, majora Zygmunta Szendzielarza "ㄆpaszki", kt鏎y tak okre郵i cele prowadzonej po 1944r. walki: Nie jeste鄉y 瘸dn band, tak jak nas nazywaj zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jeste鄉y z miast i wiosek polskich. [...] My chcemy, by Polska by豉 rz康zona przez Polak闚 oddanych sprawie i wybranych przez ca造 nar鏚 [...]. Dlatego te wypowiedzieli鄉y walk na 鄉ier i 篡cie tym, kt鏎zy za pieni康ze, ordery lub stanowiska z r彗 sowieckich morduj najlepszych Polak闚 domagaj帷ych si wolno軼i i sprawiedliwo軼i". [...] Niech 篡je wolna demokratyczna Polska".
T walk na 鄉ier i 篡cie podj瘭i m這dzi ludzie, by造 w鈔鏚 nich r闚nie dziewcz皻a. Na Kaszubach, w Podjazach niedaleko Sul璚zyna i Sierakowic, dowodzi szwadronem najm這dszy dow鏚ca ppor. Zdzis豉w Badocha "疾lazny", zgin掖 w Czerninie k. Sztumu, mia zaledwie 21 lat. Sanitariuszka - Danuta Siedzik闚na "Inka" nie uko鎍zy豉 18 lat, gdy wydano na ni wyrok 鄉ierci. Znamienne by這 to, 瞠 proces s康owy trwa tylko dwie godziny. Razem z Ink stracono Feliksa Selmanowicza "Zago鎍zyka".
Prowadz帷a t niecodzienn lekcj historii Pani Izabela Brzezi雟ka z Instytutu Pami璚i Narodowej w Gda雟ku - wsp馧tw鏎czyni wystawy, poda豉 wiele przyk豉d闚 m闚i帷ych o niez這mno軼i 穎軟ierzy z wile雟kiej brygady, kt鏎zy w walce o wolny kraj oddali swoje 篡cie, a byli wykl璚i i zapomniani przez histori na d逝gie lata.
Naczelnik IPN w Gda雟ku - prof. Grzegorz Berendt podkre郵i, 瞠 穎軟ierze podziemia niepodleg這軼iowego umierali podw鎩nie. Aresztowani, skazani i straceni, chowani pod os這n nocy w bezimiennych mogi豉ch co prowadzi這 do utraty wszelkich 郵ad闚 po nich. Poniewa po鈍i璚ili si dla nas, walcz帷 o Polsk woln i lepsz, my winni鄉y im pami耩 - podkre郵i prof. Berendt.
Od trzech lat 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzie Pami璚i "皋軟ierzy Wykl皻ych", a w genezie tego 鈍i皻a napisano, 瞠 ten dzie ma by wyrazem ho責u dla nich za ich 鈍iadectwo m瘰twa, niez這mnej postawy patriotycznej i krew przelan w obronie Ojczyzny
Nale篡 r闚nie podkre郵i wspania陰 postaw uczni闚, kt鏎zy z zainteresowaniem i w skupieniu wys逝chali wyk豉du. Obecny na uroczysto軼i burmistrz Jerzy 真rawicz w swoim wyst徙ieniu podzi瘯owa za interesuj帷 lekcj, dodaj帷, 瞠 cisza, kt鏎a panowa豉 podczas prelekcji i wyk豉du 鈍iadcz o tym, 瞠 temat ten zaciekawi gimnazjalist闚.
Wysoki poziom artystyczny wykonania piosenki "Bia造 krzy" przez Aleksandr Okr鎩 i Kacpra Kami雟kiego przy akompaniamencie Emilii Durkiewicz - nauczycielki muzyki by odpowiednim akcentem na zako鎍zenie tej uroczysto軼i.
Wystawa b璠zie w naszej szkole oko這 dw鏂h tygodni, w tym czasie wszyscy uczniowie zapoznaj si z ni i uzupe軟i karty pracy, kt鏎e przygotowa IPN.
Zapraszamy nauczycieli i uczni闚 z innych szk馧 do zwiedzania wystawy.
Gra篡na Czechowska - autorka artyku逝, organizatorka lekcji i wystawy.